Vägeva Väega – HÜALUROONHAPE
Olles looduslik ja igale nahale omane koostisaine, on hüaluroonhape täiesti ohutu, allergiavaba ja absoluutselt asendamatu meie naha niiskustasakaalu säilitamisel.
Hüaluroonhappe ülesanne on siduda vett, stimuleerida kollageeni moodustumist ja toota kehas elastiini. Just nende kiudude võrgustik annab nahale vetruvuse ja elastsuse. Ta suudab siduda oma kaalust kolm korda suurema koguse niiskust ja vähendab ka niiskuse aurustumist nahast, transpordib naharakkudesse hapnikku ja toiteaineid ning kõrvaldab rakkudest jääkaineid. Hüaluroonhape aitab kaasa rakkude aktiivsele toimimisele, kaitseb naha sügavamaid kihte väliskeskkonnast tulenevate füüsiliste kahjustuste eest, samuti UV-kiirguse eest.
NATUKE LÄHEMALT....
Hüaluroonhapet leidub igas elusorganismis ning ligikaudu 56% kogu kehas leiduvast hüaluroonhappest paikneb nahas. Nahk sisaldab kollageen- ja elastiinkiudude maatriksit, mis hõljub rikkalikult hüaluroonhapet sisaldavas rakuvälises keskkonnas, mis kaitseb naha sügavamaid kihte väliskeskkonnast tulenevate füüsiliste kahjustuste eest, samuti UV-kiirguse eest.
Hüaluroonhappe ülesanne on siduda vett, stimuleerida kollageeni moodustumist ja toota kehas elastiini. Just nende kiudude võrgustik annab nahale vetruvuse ja elastsuse. Ta suudab siduda oma kaalust kolm korda suurema koguse niiskust, mistõttu on ta asendamatu naha niiskustasakaalu säilitamisel. Olles looduslik ja igale nahale omane koostisaine, on hüaluroonhape allergiavaba.
„Pärisnaha loomulik uuenemine ja sidekoerakkude omadused sõltuvad otseselt hüaluroonhappe kogusest, mis vanuse suurenedes väheneb. Seega soovitatakse hüaluroonhapet sisaldavaid tooteid kasutama hakata esmaste vananemisilmingute tekkimisel. Mida väiksem on molekul, seda sügavamale nahka see imendub, samas ei tungi see vereringesse. Samuti aitab hüaluroonhape stimuleerida kollageeni moodustumist, muutes naha elastseks ning kaitstes seda UV-kiirguse eest.”
Meelika Koitjärv
kosmeetikatoodete terviseohutuse hindaja,
Tallinna Tehnikaülikooli doktorant
Hüaluroonhape on hädavajalik eelkõige kuivale nahale, mis vajab lisaniisutust, aga ka kõikidele teistele nahatüüpidele, et säilitada nooruslikum ja kaunim jume kauem. Kindlasti peaksid hüaluroonhapet kasutama inimesed, kelle nahk on keskmisest rasusem, akneline või armiline, kuna hüaluroonhape leevendab tõhusalt kõiki neid nahaprobleeme. Eriti sobilik on hüaluroonhape küpsele nahale, mis kaldub väsima ning sära kaotama.
Hüaluroonhape ning tõhus päikesekaitse on noore naha saladus. Täiskasvanud inimese keha sisaldab ligikaudu 15 g hüaluroonhapet. Vananedes hüaluroonhappe kogus meie kehas väheneb, mistõttu täiskasvanutel on hüaluroonhapet isegi kuni 20 korda vähem kui lastel. 35-aastaselt sisaldab nahk keskmiselt 65% hüaluroonhapet, samas kui 60-aastaselt on seda nahas säilinud vaid 10-20%. See toob omakorda kaasa ka hüaluroonhappe molekulide väiksema veesiduvusvõime, mille tagajärjeks on naha õhenemine, kortsude teke ja muud vananemisele iseloomulikud ilmingud.
Enneaegse vananemise peamine põhjustaja on aga päikesekiirgus. Päikesekiirtes sisalduv UVB-kiirgus põhjustab märgatava hüaluroonhappe languse nahas, pidurdades uue hüaluroonhappe teket ja põhjustades vananemist. UVA kiired on peamiselt süüdi naha fotokahjustuste (pigmendilaigud, kortsud, sarvkihi paksenemine, kuiv ja ketendav nahk, kollane ja tuhm jume, kapillaaride laiendid põskedel, laienenud poorid) tekkes, mistõttu kaitse UVA eest on äärmiselt oluline!
Aitab võidelda vananemisilmingutega. Hüaluroonhappe vähenemise ennetamiseks nahas on oluline kogu organismi seisund, inimese üldtervis. Väga tähtis on regulaarne füüsiline koormus, tervislik toitumine ja piisav uni. Tasub meeles pidada, et naha niisutamine ja õige hooldus peaksid algama juba varasest noorukieast (puhastamine, koorimine, niisutamine, naha kaitsmine jne). Nahka tuleb sügavalt niisutada juba alates 25-ndast eluaastast, sest just siis hakkab hüaluroonhappe kogus nahas vähenema. Lisaks päevakreemile peaks sinu iluarsenali kuuluma kindlasti ka sügavalt niisutav hüaluroonhapet sisaldav ilutoode.
Kust saadakse hüaluroonhapet?
Hüaluroonhapet saadakse kahel viisil.
1. Hetkel on peamine loomset päritolu hüaluroonhappe allikaks kukehari. Sealsetes kudedes leiduv hüaluroonhape on keerukalt läbi põimunud mitmesuguste muude ainetega, mis muudab hüaluroonhappe eraldamise ja puhastamise komplitseerituks. Ühtlasi tähendab see, et loomsest toormest eraldatud hüaluroonhapet sisaldavates toodetes leidub vältimatult ka soovimatuid lisandeid, nagu näiteks proteiin.
2. Hüaluroonhapet ei eraldata mitte ainult loomsetest kudedest vaid ka mõningatest bakterikultuuridest. Viimaseid võib kasvatada söötmel, kusjuures hüaluroonhape eraldatakse biotehnoloogiliste meetoditega. Eeldusel, et bakterikultuurid säilivad tootmisprotsessi käigus isoleeritult, saadakse hüaluroonhape, mida iseloomustab väga kõrge puhtusetase ja erakordne biosobivus inimorganismiga.
Mõlemal juhul on tegemist mittetoksilise saadusega ning seepärast on see sobilik kõikidele nahatüüpidele. Samuti ei tekita hüaluroonhape ärritust ega allergiaid.
Kasutatud materjal: Kreeten.ee Ilublogi, Luminordic.com, Meelika Koitjärv - kosmeetikatoodete terviseohutuse hindaja, Tallinna Tehnikaülikooli doktorant