Kaubamärgid

Looduskosmeetika — ilumaailma vähetuntud vägilased

31.10.2023

Image

Kujutle maailma, kus sinu nahk toidab ennast looduse nektaritega, kümbleb koiduaegseis kastepiiskades ja särab nagu kuldne õhtupäike. Just neid hetki pakub lummav looduskosmeetika!

Mida on vaja teada looduskosmeetikast?

Alustuseks: ta on nagu see ajatu must kleit sinu garderoobis — klassikaline, elegantne ja alati moes. Armastusega kokku pandud looduse varasalvest ning ajaproovile vastu pidanud teadmiste abil, on ta eheduse ja puhtuse kehastus. Ei mingit sünteetika maskeraadi, ei mingit mürke peitvat fassaadi — ainult puhas, võltsimatu ilu.

 

Looduskosmeetika eelised

Hormoonide harmoonia: Jutud sisemisest ilust ajavad tänapäeval muigama ja enamasti on selle fraasiga tähistatud malbet mõttemaailma. Tõde on sügavamal: meie keha ja nahk püsib kaunis siis, kui hormoonide koreograafia, nende hästiseadistatud ballett, toimib häireteta. Iga komistus, iga valesamm kas või ühe asjaosalise tantsus võib rikkuda terve etenduse. Minu huvi keerleb hetkel ümber stressihormoon kortisooli: ta on meister rikkuma testosterooni ja östrogeeni ahelaid (sest mis järglasi sa ikka nikerdad, kui ümberringi puha stress), ta varastab kesknärvisüsteemilt hädavajalikku kolesterooli, et temaga alakõhule rasva ladestada ja ise sinna peitu pugeda. Sellest, kuidas ta ka muul moel kui muretsedes meie kehasse võimutsema pääseb, räägime tulevikus kindlasti eraldi!

Igatahes: looduskosmeetika hooliseb, et hormoonide tants püsiks veatu; et naha kaudu ei pääseks hormoonikatkestid (ingl. k. hormonal disruptors, endocrine disruptors) pidu rikkuma.

Hingerahu: Keha mähkimine looduskosmeetikasse on nagu meelte mähkimine rahu sametisse tekki. Teadmine, et naha pidulaud on kaetud parimate koostisosadega, on juba ise luksus!

 

Kurikaelad tavakosmeetika maailmast

Ükski kaasahaarav lugu ei pääse pahalasteta, ja ilu loos hiilivad ringi eelkõige need kaabakad:

Parabeenid: salakavalad õuenarrid, alati otsimas, kus järgmine pahandus korraldada.

Neid hakati 1950ndatel lisama, et pikendada dekoratiivkosmeetika, kreemide, juuksehooldustoodete, deodorantide eluiga. Nahast jõuavad nad kõikjale ja keha vabaneb neist väga aeglaselt. Matkivad östrogeeni toimet ja lõhuvad sellega ülejäänud hormoonide toimemehhanisme. Parabeenide kuhjumise uurituimad mõjud on rinnavähi sagenemine ja viljatus. Fuuuuu! Vähem hirmsad, aga koheselt ebameeldivad on naha tundlikkus ning allergiad, kui immuunsüsteem parabeenidega võideldes lõpuks ära kurnatakse. Vähemasti on parabeenid selgelt äratuntavad, sest tootekoostises on siis üks või mitu järgmistest sõnadest: Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, parabens.


Sünteetilised lõhna-ained: maskis röövlid, kes varjavad oma isikut.

Näiteks läbi aegade on olnud hinnaliseks lõhna-aineks muskus. Isase muskushirve sugunäärmetest selle jahtimine on keeruline ja võimalikud kogused, mõistagi, piiratud. Nii siis kasutatakse tihtilugu sünteetilist muskust: Synthetic musk on veel aus ülestunnistus, Polycyclic musk, Musk ketone, Musk xylene on juba maski ette pannud ja püüavad originaal-ainena esineda. Ükshaaval ja väikeses koguses nad enamasti midagi hullu ei tee, ühiselt ja aja jooksul kuhjudes aga — kõike sedasama, mida parabeenid: ülitundlikkus, allergia, viljatus, vähk. Väike ja väga mittetäielik nimekiri lõhna-ainetest, mille suhtes ettevaatlik olla:

  • Benzyl acetate
  • Benzyl alcohol
  • Ethyl acetate
  • Methylenedioxyphenyl methylpropanal
  • Alpha-isomethyl ionone
  • Ethylene brassylate
  • Hexyl cinnamaldehyde
  • Hydroxycitronellal
  • Isoeugenol
  • Myrcene
  • Octoxynols
  • Oxybenzone
  • Phenoxyethanol
  • Tonalide
  • Galaxolide
  • Diethyl phthalate
  • Benzophenone
  • Dipropylene glycol
  • Acetaldehyde
  • Anisic aldehyde
  • Benzyl salicylate.

Eriti kurb nurgake on see, kus nii laborist tulnud naftakeemiline lõhn oma töötlusjääkidega kui looduslik lõhn eeterlikus õlis kannavad sama nime ja ainult tootja aususest oleneb, kummaga tegu:

  • Limonene on kõige äratuntavam tsitruselõhn sidruni ja tema sugulaste viljakoorest;
  • Linalool loorberist, lavendlist, apelsiniõitest, koriandrist, basiilikust, kaneelist ja mitmest muust maitsetaimest;
  • Coumarin, taimede vaniljelõhna-sarnane enesekaitse- ja putukatõrjevahend, mille allikaks näiteks lõunamaised tonkauba ja kaneel, aga ka täiesti kodumaised maasikas, kirsiõied, madar, mesikas, maarjahein ja üheksavägine;
  • Geraniol kurerehast ehk geraaniumist, aga ka roosiõlist, sidrunheina õlist ja muudest taimedest. 

 

Ftalaadid: eriti kavalad rebased igas nurgas, kuhu pugeda suudavad. Plastikutootmise algusest lehvib neid õhus ja poeb toitu, neile meeldib imbuda näiteks kreemipurgi seinast kreemi või päikse kätte jäänud joogiveepudeli plastikseinast vette ja edasi verre. Olulised, hästikuhjuvad endokriinkatkestid. Neid lisatakse küüne- ja juukselakkidele painduvuse jaoks, koostisosade lahustina, lõhnadele paremaks kestmiseks, ja lahustina ning «tugevdatud» lõhnade kaudu jõuavadki ftalaadid ka enamikku laiatarbe-kosmeetikasse: kreemid, losjoonid, palsamid, šampoonid, beebiõlid ja -puudrid, niisked salvrätikud, deodorandid on tõestatult ftalaatidest kihamas.

Õnneks, nagu parabeenidki, on ftalaadid koostisosade nimistus kergesti leitavad: ükskõik mis sõna alguses ka poleks, lõpus on olemas phthalate.

Sünteetilised värvained: lärmakad klounid oma ereda, veidra võõbaga. Või mitte väga eredaga. Nad võivad anda nunnu tooni sinu huulepulgale või seebile, aga tagajärjed pole kaugeltki nii nunnud. Ja neil on igas mõttes palju varjata!

Enamasti saadakse sünteetiline toon mitme kemikaali peale kokku, mistõttu ei tarvitse isegi hoolikas koostise lugemine anda täit teadmist, millega tegu. Näiteks parooli Yellow 3 või FD&C Black taga võivad koos olla raskemetallisoolad (arseen, plii, kroom); nafta; kivisöetõrv — need kõik on tehistoonide sagedased koostisosad, igaüks valmis ummistama poore, rikkuma rasu tasakaalu, tekitama kardetud akne-hoogu, algatama ja süvendama allergilisi reaktsioone kõigele maailmas. Mõni saab hakkama isegi kilpnäärmekasvaja tekitamisega!

 

Kas sa tõesti tahad kõiki neid kurjameid oma nahale?

 

Mõistatuslik «mahe» ehk öko

Nüüd väike meievaheline saladus: kaugeltki kõik keemiavaba ja looduslik ei saa kanda sertifitseeritud «maheda» krooni.

Võtame näiteks meiegi poes leiduva maarjajää. Looduslik ja hinnatud, peatab nii higilõhna tekke kui väiksemad verejooksud. Taimevärvide erksus, parknaha heledus, purgikurkide krõmpsuvus, vee puhastamine ja mis trikke see leelis kõik veel oskab! Puhas aine otse maapõuest, ei mingit naftakeemiat või mürgikeetmist. «Heal lapsel mitu nime» kehtib tema puhul igati: tootekoostistes 'potassium alum', lahtikirjutatuna sageli ka valemit kajastava, hirmuäratava nimega alumiiniumkaaliumsulfaatdodekahüdraat või kaaliumalumiiniumsulfaatdodekahüdraat või alumiiniumkaaliummaarjas. Brrr, ei kõla just kuigi looduslikult.

Kuna ta pudeneb löögi peale kergesti pulbriks ning kristalliseerub taas kamakaks pärast kuumas vees lahustamist, siis kuidas küll sellisele kristallile öko orden riputada? Tõestada, et ta pole lööke saanud ega lahustatud, või kui lahustati, siis ainult mahevees? See on nagu sundida kala jalgrattaga sõitma: ette kujutada ju võib, aga mõttetu ja üsna võimatu, eks? Sama kehtib ka paljude teiste looduslike lähteainete puhul: nad on puhtad ja traditsioonilised ja väärikad, ent nende mahetunnustus jääb saamata.

Nii et kui järgmisel iluretkel oled, vali loodus oma teejuhiks ja looduskosmeetika sihiks. Kestev ilu on lihtne ja ehe.

 

Sära silmisse ja kohtumiseni!
Eva

Tekkis küsimus toote või tellimuse kohta? Sind aitab klienditeenindus: telefon +372 515 3230e-post pood.naturalove@gmail.com