VIIRUSE VASTU ON KÕIGE PAREM RELV SEEP!

03.04.2020

PÜSI KODUS- PESE KÄSI- HOOLI ENDAST!

  • peske oma käsi sagedasti
  • kasutage võimalusel sooja vett
  • tekitage võimalikult palju vahtu
  • peske ka näppude vahed ja randmed
  • pesu võiks kesta vähemalt 20 sekundit

 

Mis hävitab viiruse? Mis materjalidel ja kui kaua ta püsib, kuidas viirusega nakatumist vältida?

* Viirus pole elusorganism. Ta on elus ja eluta looduse vahepeal. Ta paljuneb – see viitab elusale. Kuid ei söö ning temas ei toimu ainevahetust – see viitab elutule. Koroonaviiruse ehitus on lihtsustatult öeldes järgmine. Ümarat, pallikesele sarnanevat viirust ümbritseb lipiidne ehk rasvataoline kiht, millest turritavad välja valgust sarvekesed. Neid sarvekesi kasutab viirus raku külge kinnitumiseks. Lipiidkesta sees on valgukogum, mille sees omakorda viiruse pärilikkusaine – RNA. RNA-d kasutab viirus paljunemiseks, seda teeb ta raku sees.

Viirus jõuab meie kehasse silmade, suu, nina kaudu ehk limaskestadelt. Uus koroonaviirus liigub hingamisteedesse ning ründab kopsurakke. See lõhub kopsurakke ja nii tekib kopsupõletik.

* Koroonaviirus on tegelikult päris õrnake. Ainus asi, mis teda kaitseb, on seesama välimine rasvakiht. Seetõttu ongi seep või muu pesuvahend parim abinõu viiruse vastu võitlemiseks. Seebivaht lõhustab rasva (sellepärast peabki käsi nõnda hoolega hõõruma – 20 sekundit või enam – et tekiks korralik vaht). Kui viirust kaitsev rasvakiht laguneb, siis viirus hävib.

* Kasuta sooja vett. Nii tekib seebivaht kergemini ning seebivaht on väga vajalik selleks, et viia endaga kaasa mustus, sh lõhutud viirused.

* Alkoholi sisaldavad vedelikud aitavad samuti viirusi kahjutuks muuta. Aga ainult need vedelikud, milles on vähemalt 65% alkoholisisaldus (seega 40% viin ega muud kanged alkohoolsed joogid ei sobi).

Pindade desinfitseerimiseks alkoholilahused sobivad, kätepesuks võiks ikkagi eelistada seepi ja vett.

* Alkoholi joomine ei tapa juba organismis olevat viirust.

* Valgendilahuse kasutamine on olnud efektiivne SARSi ja MERSi põhjustavate viiruste hävitamisel. Veel ei ole lõplikult kindel, kas see uue koroonaviiruse puhul samamoodi toimib. Oluline on meeles pidada, et valgendiaurud ärritavad limaskesti ning valgendi kasutamisel peab olema seetõttu ettevaatlik.

* Äädikat pindade desinfitseerimiseks kasutada ei soovitata – see ei hävita viirust.

* Ükski baktereid hävitav aine (nt antibiootikumid või antibakteriaalsed salvrätid) ei hävita viirust, sest viirus pole elusorganism nagu bakter.

* Kõige sagedamini kandub viirus edasi inimeselt inimesele. Kuid viirus püsib elus ka pindadel, kuhu viirus on inimese pealt sattunud (köhides, aevastades, näo katsumise järel pinda katsudes).

 

Erinevatel pindadel püsib viirus aktiivsena erineva aja:

- 4 tundi: vask, mis on looduslik antiseptik;

- 24 tundi: papp, paber (kuigi postisaadetisi peetakse siiski viirusvabaks);

- 48 tundi: roostevaba teras;

- 48–72 tundi: plastmass (plastist telefonikatetel püsimist võib võrdsustada plastmassil püsimisega).

* Viirus võib jääda hõljuma ka õhku, seda praeguste uuringute kohaselt kuni kolmeks tunniks. Seetõttu ongi soovitatud üksteisest vähemalt kahe meetri kaugusel seista, et mitte saada nakkust, kui teine inimene aevastab või köhib.

* Viirusele ei meeldi otsene päikesevalgus. Niisamuti on täheldatud, et temperatuuri tõustes muutub viirus vähemnakkavaks. Kuigi teiste koroonaviiruste puhul on täheldatud, et ta püsis kauem aktiivne madalamatel temperatuuridel, siis uue koroonaviiruse kohta uuringud seda veel ei kinnita.

* UV-kiirgus aitab samuti viirust kahjutuks muuta, lõhkudes viiruse RNA. Kui RNA on kahjustatud, ei saa viirus paljuneda. Haiglates, kus on isikukaitsevahenditest puudust, kasutatakse UV-kiirgust ka maskide desinfitseerimiseks. Parim on siiski mitte uuesti kasutada juba saastunud isikukaitsevahendeid, sest desinfitseerimisel peab olema äärmiselt põhjalik. UV-kiirgust ei tohiks kasutada käte desinfitseerimiseks, sest see ärritab nahka.

* Viirus ei suuda tungida organismi läbi terve naha.

* Tuuluta tube. Viirusega nakatumise oht kasvab sedavõrd, mida suurema hulga viirusosakestega kokku puutud. Seega tasub tube hoolega õhutada, et viirus ei saaks ruumi „kuhjuda”.

* Hoidu liftidest, kui saad – seal ei pruugi saada teistest inimestest kahe meetri kaugusel seista.

* Pese käsi! Pese käsi! Pese käsi kohe, kui oled puudutanud mõnd võimalikku saastunud pinda. See tähendab pinda/asja/eset, mida võib olla puutunud ka keegi teine. Kui võimalik – desinfitseeri need pinnad.

* Kreemita käsi. Sagedane seebiga pesemine võib muuta käenaha kuivaks ja karedaks. Kui nahk on kahjustatud, on ta mis tahes nakkuste suhtes vastuvõtlikum. Mida rammusamat kreemi käte peale määrid, seda parem.

* Ühtlasi – tasub küüned lühikeseks lõigata, et viirus või ka mistahes mustus ei saaks küünte alla koguneda.

HOOLI ENDAST JA TEISTEST - NATURALOvE!

Kasutatud materjal:

Johns Hopkins Medical

Eesti Ekspress

 

 

 

Tekkis küsimus toote või tellimuse kohta? Sind aitab klienditeenindus: e-post pood.naturalove@gmail.com , telefon +372 51 53 230